top of page

PAKET SERVİSTE SIK YAPILAN 6 HATA

2.jpg

Firmanız açıldığınızdan beri paket servis yapıyor olabilir veya pandemi nedeniyle paket servis sisteminizi yeni oluşturmuş, hatta oluşturmak istiyor olabilirsiniz. Tecrübelerimize dayanarak, işletmelerin özellikle pandemi sürecinde en sık yaptıkları 6 hatayı sizlerle paylaşmak istedik.

1- HER ÜRÜN PAKET SERVİSE UYGUN OLMAYABİLİR:

Pişer pişmez servis ettiğiniz çok sevilen bir ürün paketlenip 30-40 dakika boyunca seyahat etmeye uygun olmayabilir. Tabakta çok lezzetli bir ürünken paket servisle sunduğunuzda müşteri memnuniyetsizliği yaratabilir. Örneğin uzun süre sos içinde kalınca salata pörsüyebilir, erimiş bir peynir soğuyup katılaşabilir, kızarmış ürünler yumuşayabilir, vs...


Paket servis için mönünüzdeki ürünleri ve paketleme şeklinizi doğru seçin.

İPUCU 1 : Hamburger, salata gibi ürünlerin soslarını ve çok sulu garnitürlerini ayrı paketleyip, müşterinin birleştirmesini sağlayabilirsiniz.

paket_servis_2.jpg

İPUCU 2 : Paketlerin üzerine ısıtma tavsiye etiketleri koyarak, ürünlerin nihai tüketiciye ulaştıktan sonra hangi derecede, kaç dakikada ve hangi ev tipi ekipmanla ısıtılabileceği hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz.

paket_servis_3.jpg

2- HAZIRLIKLARIN YETERSİZ OLMASI VE SİPARİŞİN İPTAL EDİLMESİ:

Mantı, pizza, lahmacun, köfte, kızartma gibi evimizde hazırlamak istemediğimiz veya uğraşmaya vakit bulamadığımız bazı yemekleri daha çok dışarıdan sipariş ederiz. Restoranlarda da bu ürünlerin hazırlığının öncesinden yapılması gerekir.  


Peki ne kadar hazırlık yapmalısınız? Sipariş miktarını nasıl öngörmelisiniz? Bu soruların cevabı birçok bilinmezden ibaret, yani net olarak cevaplamak imkansız. Hava durumu, haftanın günü, maç olup olmaması gibi birçok bilgiyi göz önünde bulundurup öngörü yapabilen yapay zeka ürünü algoritmalar mevcut fakat her işletme algoritma oluşturmak istemeyebilir. Bu yüzden daha basit bir çözüm öneriyoruz: tazeyken şoklayın, soğuk muhafaza edin ve sipariş geldikçe çözdürün/ısıtın/pişirin. Teknolojik çözümlerle sonuç taze gibi olacaktır! 

makarna.webp

İPUCU 2 :  Kaliteden ödün vermeden hızlıca sıcak servis etmeyi sağlayan Menumaster hızlı pişirici fırınlar donuk gıdayı çözdürebilir, donuktan pişirebilir, soğuk bir ürünü ısıtabilir. 
 

MRX_menumaster_1.jpg

Donuk bir pizza Menumaster MRX’le 2,5 dakikada hazır olur! Tanıtım videosu için buraya tıklayın.

İPUCU 1 :  Setaltı boylardan arabalı modellere kadar her ihtiyaca uygun bir şoklama cihazı mevcut. Birçok ürünü şok soğutup soğuk dolaplarda muhafaza ederek, tazeliğini korumuş ve saklama ömrünü artırmış oluyorsunuz. Hatta mantı, köfte gibi ürünleri şok dondurup derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Şok soğutmanın ve şok dondurmanın püf noktalarıyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

3- ÇALIŞANLAR NEZDİNDE BULAŞ RİSKİ YARATMAK:

Mutfakların kapalı birer ortam olması ve mecburi sıkışık bir çalışma nizamı olması personel nezdinde bulaş riskini artırıyor. Bir anda mutfağın ekipman düzenini değiştiremeyeceğimize göre, personeli küçük gruplarda ve vardiyalı çalıştırmak için çözümler aramak gerekiyor. Soğuk ve donuk ürünleri önceden hazırlamak, stoklamak ve muhafaza etmekten yukarıda bahsettik. Aynı şekilde birçok sıcak gıdayı önceden hazırlayıp, ısısını ve tazeliğini muhafaza edebilen ekipmanlarla mutfakta vardiyalı görev dağılımını daha kolayca yapabilirsiniz. 

HATCO_CEKMECE_1.jpg
HATCO_CEKMECE_2.jpg

İPUCU: Isıyı korurken kaliteli şekilde muhafaza etmek için püf nokta ürünü kurutmamaktır. Bu yüzden ürünü bakteri oluşumunu engelleyecek bir ısıda bekletirken nemini de uçurmamak lazım. Hem nemi hem ısıyı kontrol edebildiğiniz sıcak çekmecelerimize göz atmak isterseniz, ekipman kataloğuna buradan ulaşabilirsiniz.

4- KURYEYLE PERSONEL ARASI MESAFEYİ KORUYAMAMAK:

Paketi götürecek kurye mutfağa girmeden paketi almalı ve aynı zamanda hazırlanan paket kurye teslim alıncaya kadar doğru koşullarda saklanmalı ki, hem paket müşteriye kısa sürede ulaşsın, hem de üründe bakteri üremesin. Mutfak dışında bir yerde paket servis alanı yaratabilirsiniz. Bir masanın üzerinde setüstü sıcak tutucularla bile sıcak muhafaza alanı yaratılabilir. Daha az alanınız varsa çift taraflı kullanılabilen, mutfaktan yüklenecek ve diğer taraftan kuryenin alabileceği sıcak muhafaza çözümleri de mevcut.

hatco_hava_perdesi.jpg
hatco_sicak_servis.jpg
hatco_sicak_tutucu_1.jpg

Sıcak muhafazada hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz...

5- ÇOK ÇEŞİTLİ BİR MÖNÜ SUNUP SİPARİŞLERİ YETİŞTİREMEMEK:

Mönünüzde ne kadar çok çeşit olursa o kadar geniş bir kitleye hitap edersiniz ancak o kadar da çok kalem malzemeyi yönetmek durumunda kalırsınız. Aslında baktığınızda birçok yemeği önceden hazırlayıp, istediğiniz gramajlarda porsiyonlayıp şok soğutup dolapta hazır bekletebilirsiniz. Şok soğutucu kullandığınızda bakterilerin yoğun şekilde ürediği ısı aralığını kontrollü şekilde hızlıca geçtiğiniz için soğutma sürecinde bakteri üremesini kontrol altına alarak raf ömrü uzayacaktır. Şok soğutmanın püf noktalarıyla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 


Sipariş geldikçe soğuk muhafaza ettiğiniz ürünlerden mikrodalgada ısıtıp hemen kuryeye teslim edebilirsiniz. Özellikle sulu yemekler bu uygulama için çok uygundur. Bu şekilde; gıda israfını azaltıp, maliyetlerinizi daha kolay kontrol edebileceğiniz bir sistem oluşturursunuz.

paket_servis_4.jpg
Menumaster_MRX_2.jpg
MSO_food.jpg

İPUCU: Profesyonel mikrodalganın yaratıcısı Menumaster’ın sadece mikrodalga gücüyle ısıtan veya konveksiyon, kızılötesi ve mikrodalga gibi farklı güçleri birleştiren hızlı pişirme fırınlarını incelemek isterseniz kataloğunu buradan indirebilirsiniz.

6- KİRLİ PAKETLEME MALZEMESİ KULLANILMASI :

Büyük uğraşlarla ürünü hazırladınız, doğru şekilde muhafaza ettiniz. Paket servis malzemenizin tozlu, kirli veya nemli olması tüm emeklerinizi boşa çıkartır. Paket malzemelerinizi kuru, nemsiz ve orjinal ambalajlarında tozlanmayacak şekilde muhafaza ederseniz önemli bir memnuniyetsizlik yaratıcı unsuru yok etmiş olursunuz.

paket_servis_6.jpg

Başarılı bir paket servis süreci geçirmeniz ve sağlıklı günler dileğiyle...


Yukarıda bahsi geçen konularda bilgi ve destek için bize 0212 280 49 64 numaralı telefondan veya info@smrprofessional.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

  • whatsapp-logo-
  • Facebook
  • Twitter
  • gmail
  • LinkedIn Sosyal Simge
bottom of page