top of page

SICAK SERVİSTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Covid-19 sonrası yiyecek-içecek sektörü de yeni normale uyum sağlayacak bir değişim içine girdi. Genel bir bakışla sektörümüz teması azaltan, sosyal mesafeyi korumayı kolaylaştıran, hijyen ve gıda güvenliğini sağlayan çözümleri ön plana çıkardı. Diğer yandan da paket servise talep arttı. Bu gelişmelere ayak uyduran işletmelerde, ürünlerin sıcak muhafaza edilmesi sürecinde oluşabilecek 4 sorununu ele aldık ve çözüm önerilerimizi sunduk.

1- Sıcak serviste müşteri memnuniyetini nasıl arttırabiliriz?

Bir gıdayı sıcak muhafaza etmek isterken fazla ısıtmak, ürününüzün pişmeye devam etmesine neden olur. Gıda içindeki nem yok olur, kurur ve lezzeti kaçar. Nemsiz kalan ürün daha hızlı soğur.  

    ► ÇÖZÜM: Soğumayı geciktirin.

Profesyonel sıcak muhafaza çözümleri ürünü pişirmez. Ürünlerinizi doğru ısıda muhafaza eder, nem kaybını engeller ve en nihayetinde soğumayı geciktirir. Hassas ısı ayarı yapılabilen ve nem kaybını engelleyen ekipmanlar; hem mutfakta, hem de serviste büyük kolaylık ve rahatlık sağlar.

hatco_1.webp
hatco_4.webp
hatco_2.webp
hatco_3.webp

İPUCU:  Servis öncesi hazırladığınız garnitürlerinizi Hatco sıcak çekmecede nem kontrollü muhafaza edin, son anda tabaklayarak taze gibi sunun. Sıcak roll ekmeklerinizi ise, nem olmadan başka bir çekmecede tutun ve misafiriniz masaya oturur oturmaz fırından yeni çıkmış gibi sıcacık ikram edin.

2- Gıda güvenliğini nasıl temin edebiliriz?

40°C’de bakterilerin oda sıcaklığından daha hızlı çoğaldığını biliyor musunuz? Yanlış sıcak muhafaza yöntemleri, hiç müdahale edilmemesinden daha tehlikelidir.

    ► ÇÖZÜM: Muhafaza ısısını kontrol edin

Isıyı kontrol etmek; bakteri oluşumunun önüne geçmek için çok önemlidir. Gıda güvenliğini tehlikeye atmamak için, doğru sıcak tutma teknolojisini seçmek ve bunu mutfakta doğru yere yerleştirmek gerekir. Isıtıcıları doğru şekilde yerleştirmek, gıdanın her yerinin eşit şekilde ısınmasını sağlar. Az ısıtılan veya hiç ısıtılmayan bir alan oluşursa bakteri çoğalma riski artar. Doğru ısıyı gıda üzerine eşit şekilde dağıtmak, riski azaltır.

hatco_5.webp

İPUCU:  Kızılötesi teknolojisini kullanan ekipmanlar 63°C ve üstünde muhafaza etmek için daha güvenilirdir.

hatco_6.webp
hatco_kizilotesi_3.webp
hatco_kizilotesi_2.webp
hatco_kizilotesi.webp

3- Mutfak ekipmanları sosyal mesafeyi korumaya yardımcı olabilir mi?

Covid-19 sonrasında mutfak ile servis alanı arasındaki temas noktalarını minimuma indirme ihtiyacı doğdu.

 

    ► ÇÖZÜM: Mutfak-Servis-Müşteri arası teması azaltın

Yukarıda bahsettiğimiz ısıtıcı lambaların doğru yerde ve doğru şekilde konumlandırılması, tabakta servis yapan işletmeler için mutfak ve servis bölümü arasındaki teması azaltmayı sağlar. Ayrıca, patentli sıcak hava perdesi teknolojisi kullanan sıcak muhafaza üniteleri fast-food hizmeti veren işletmelere çok uygundur. Mutfak tarafından pişmiş gıdayı yüklenirken, diğer taraftan paketli ürün müşteriye ulaşır.

hatco_7.webp
hatco_8.webp

İPUCU:  Mutfak ile servis arasında Hatco sıcak teşhir üniteleri ile fiziksel bariyer oluşturun, müşterilerinize güven verin.

hatco_9.webp
hatco_10.webp

4-  Kolayca nasıl paket servis alanı yaratılabilir?

    ► ÇÖZÜM: Farklı boyutlardaki, taşınabilir, fişe tak çalıştır sıcak tutma üniteleri ve sıcak teşhir dolaplarıyla  istediğiniz alanda paket servis tezgahı oluşturabilirsiniz. Yoğunluk ve ihtiyaca göre değişiklik yapabileceğiniz bu sistemde yoğun servisleri anlarını rahatlatın.

hatco_11.webp
hatco_12.webp
hatco_16.webp
hatco_13.webp
hatco_15.webp
hatco_14.webp

İPUCU:  Özellikle soğuk havalarda veya klimalı ortamlarda bekleyen paketli gıdalara hem üstten hem de alttan ısı vermek gerekir.

hatco_17.webp
hatco_18.webp
hatco_19.webp

Çok

Yakında!

Paylaş

  • whatsapp-logo-
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest Sosyal Simge
  • gmail
bottom of page